Forum Wierzę! Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Postawy podczas Mszy św.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wierzę! Strona Główna -> Liturgia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paweł
Administrator
<b>Administrator</b>



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 737
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Woźniki k. Wadowic
Płeć: Syn Adama

PostWysłany: 22:48, 25 Sty 2007    Temat postu: Postawy podczas Mszy św.

Postawa stojąca

Wierni stoją od rozpoczęcia śpiewu na wejście (lub - jeśli nie ma śpiewu na wejście - od momentu gdy kapłan podchodzi do ołtarza) aż do zakończenia kolekty. Następnie, stoi się w czasie śpiewu przed Ewangelią, w czasie proklamacji Ewangelii, w czasie składania wyznania wiary, w czasie modlitwy wiernych i wreszcie od modlitwy nad darami aż do zakończenia Mszy świętej. ( z wyjątkiem momentó, gdzie zachowuje się inną postawę np. po Komunii Św.) Ponieważ sekwencję, o ile jest wykonywana, wykonuje się po śpiewie Alleluja przed proklamacją Ewangelii oznacza to, iż w czasie sekwencji przyjmuje się postawę stojącą

Postawa siedząca
Postawę siedzącą przyjmuje się w czasie proklamacji słowa Bożego (oprócz Ewangelii ), w czasie wykonywania psalmu, w czasie homilii i w czasie obrzędu przygotowania darów. Postawę tę przyjmuje się też po przyjęciu Komunii. Nie powinno się siedzieć w czasie wykonywania sekwencji: powinno się wówczas przyjąć postawę stojącą.

Postawa klęcząca

Postawę klęczącą przyjmują diakoni i wierni w czasie Konsekracji. Jeśli z różnych powodów wierni w tym czasie stoją, wówczas w momencie gdy kapłan ukazuje Najświętsze Postacie, wierni wykonują głęboki ukłon. Godne zalecania byłoby zachowanie - jeśli jeszcze jest przestrzegany - zwyczaju klęczenia w czasie całej modlitwy eucharystycznej: od zakończenia śpiewu Święty aż do Amen po doksologii kończącej modlitwę eucharystyczną.

Jakbyście mieli jakieś pytania albo coś było niezrozumiałe to pytajcie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
baja
Gość






PostWysłany: 21:17, 12 Kwi 2007    Temat postu:

Cześć Paweł. Ciekawa jestem czy słyszałeś o wypowiedziach, że po komuni nie powinno się klękać ponieważ wówczas mamy Boga w sobie. Wystarczy wówczas poprostu usiąść zamiast adorować Najświętszy Sakrament na kolanach.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 7:23, 13 Kwi 2007    Temat postu:

To chyba nawet nie sa wypowiedzi, bo chyba we Wprowadzenie do Mszału... postawą liturgiczna po Komuni jest właśnie postawa siedząca.
Można to porównać z ucztowaniem - biorąc udział w jakiejś mega uroczystej kolacji siedzmi przy stole, nie? I biorąc udział w Uczcie Pana karmimy się Jego Krwia i Ciałem, i również powinnismy siedziećWesoly To jest tez pewnego rodzaju solidarnośc z tym, co jeszcze przystępują - bo Uczta trwa, więc nie nalezy skupiac się na sobie.
Właściwy moment na uwielbienie jest wtedy, gdy juz wszyscy przyjma Ciało Chrystusa i rozpocznie sie Uwielbieie(niestety czasem pomijane jest przez kapłanów) oraz wtedy gdy nie ogranicza nas juz żaden czas - po Eucharystii.
Wesoly
Powrót do góry
Paweł
Administrator
<b>Administrator</b>



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 737
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Woźniki k. Wadowic
Płeć: Syn Adama

PostWysłany: 13:29, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Nie ma liturgicznej postawy po przyjęciu komunii św. Możemy tu przyjać obojętnie jaką postawę(siedzącą, stojącą lub klęczącą), byle godną do uwielbienia Pana Jezusa, do dziękczynienia. Niektórzy wolą na kolanach np. ja, ale jak już napisałem można przyjąć dowolną postawę.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hazlem
Specjalista
Specjalista



Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 713
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 3/5

PostWysłany: 14:17, 13 Kwi 2007    Temat postu:

To nie jest żadna uczta tak jak u protestantów.Dwie podejrzane dwuznaczności pomiędzy "Mszą" i "Wieczerzą Pańską", oraz "Pamiątką Pana" i "ofiarą eucharystyczną".Nowa wersja rzeczywiscie zawiera poprawne sformułowanie o Kapłanie "działającym w osobie Chrystusa"ale dla przewodniczenia zgromadzeniu.Jednakże,co do jego ofiarniczego działania,kiedy to naprawde działa in persona Christi uparcie o tym milczy.Ofiara Krzyża dokonuje się rzeczywiśćie poprzez przeistoczenia Ciała i Krwi gdzie o tym mowa w naszej mszy zapomniano sobie czy przemilczano.W tradycyjnej Mszy są następujące słowa: "Haec quotiescumque feceritis, in mei memoriam facietis = To ile razy czynić będziecie, na moją czyńcie pamiątkę,po Grecku brzmi"eis ten emou anamnesin” („zwróceni ku mej pamiątce”)..Odnosi się ona nie tylko do prostej pamiątki osoby Chrystusa, albo Ostatniej Wieczerzy, ale każe pamiętać to, co uczynił (haec... in mei memoriam facietis) i sposób w jaki to uczynił. Odnosi się do działającego Chrystusa.
Obecnie mamy "Hoc facite in meam commemorationem =To czyńcie na moją pamiątkę". przywołanie do Ostatniej Wieczerzy
Kościół zawsze oddzielał sakramentalne słowa, które kapłan wypowiada "in persona Christi" od stanowiących narracyjną część wieczerzy słów poprzedzających właściwą formułę.
Połączenie razem obu części, jakiego dokonała nowa formuła, obliguje celebransa do wypowiedzenia ich w narracyjnym tonie wspomnienia,,a nie jak zawsze czynili to nasi Ojcowie w tonie oznajmującym,Tego który w osobie kapłana dokonuje osobistego aktu.
Msza sw nie jest i nie powina być tylko czymś w rodzaju uczty wieczerzy Panśkiej. Zauważmy również, że nowa innowacja skłania się silnie w kierunku symbolicznego rozumienia słów konsekracji i zamazywania, jeżeli nawet nie zatajania ofiarnego aspektu Mszy faworyzując proste wspomnienie (pamiątkę),jak dla mnie nie jest obecnie widoczny przebłagalny charakter mszy,Kapłanskie ofiarnictwo i za małe uswiadomienie aktu konsekracji


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez hazlem dnia 11:27, 30 Wrz 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: 15:56, 13 Kwi 2007    Temat postu:

To porównanie z uczta napisałam tak jak mi ksiądz powiedział, gdy sie liturgiki uczyłam... Heh, księża odpowiedzialni za liturgikę w mojej diecezji(bielsko-zywiecka) ganiali nas strasznie za to klęczenie w czasie gdy inni jeszcze Komunię Święta przyjmują... We Wprowadzeniu... rzeczywiscie nie znalazłam nic na ten temat.
Ale najwidoczniej co diecezja to inne zwyczaje...
Powrót do góry
hazlem :???:
Gość






PostWysłany: 16:51, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Trudno obserwować rozdrobnienie,umniejszenie pominienie Katolickiego Rytu Św nazywanym rytem Św Piusa V.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 17:12, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Ja tam wolę na kolanach, siedząc nie jestem wstanie się skupić, jeśli klęczę ludzie widzą, że nie przezszkadzać, bo że tak powiem jestem zajęta. Nigdy nie słyszałam od nikogo że źle robię. Ostatnio pojawił się inny problem, to przyjmowanie Komuni, u nas w kościele jest to postawa stojąca, ale niektóre starsze panie uparcie robią to na klęczkach, kiedy byłam na wakacjach ludzie klęczeli na stopniach ołtarza, trochę było mi głupio. Ksiądz mówi, że to nieposłuszeństwo, brak wiary w nieomylność Kościoła, co wy o tym myślicie?
Powrót do góry
hazlem
Specjalista
Specjalista



Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 713
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 3/5

PostWysłany: 17:28, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Powinno się kleczeć,zakazac jakiegokolwiek dawania Komuni św na ręke,gdyż grozic to może swietokradztwem itp.Wogule to powinno się powrucic do mszy przedsoborowej,zrozumiał bym już samą zamiane jezyka z łaciny na polski ale nie zmiane samej mszy a zwłaszcza pomijanie czegoś co powinno być we mszy.A jeśli chodzi o niemylnośc Koscioła to nazwał bym to inaczej,że to nie winna samego koscioła tylko powiewu jaki do niego wszedł nowej masy modernistów posród samych księży którzy zdominowali 2 sobór Watykanski popychająć go w błędy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paweł
Administrator
<b>Administrator</b>



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 737
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Woźniki k. Wadowic
Płeć: Syn Adama

PostWysłany: 19:05, 13 Kwi 2007    Temat postu:

hazlem napisał:
Powinno się kleczeć,zakazac jakiegokolwiek dawania Komuni św na ręke,gdyż grozic to może swietokradztwem itp..


a czy udzielanie Najświętszego Sakramentu prosto do ust nie grozi świętokradztwem???

hazlem napisał:

Wogule to powinno się powrucic do mszy przedsoborowej,zrozumiał bym już samą zamiane jezyka z łaciny na polski ale nie zmiane samej mszy .


W tym wątku nie rozmawiamy na ten temat.

hazlem napisał:

a zwłaszcza pomijanie czegoś co powinno być we mszy..


Oj Hazlem, znowu nie mów że Ty wiesz najlepiej co powinno być we Mszy św. a czego nie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: 19:37, 13 Kwi 2007    Temat postu:

agata małgorzata napisał:
Ostatnio pojawił się inny problem, to przyjmowanie Komuni, u nas w kościele jest to postawa stojąca, ale niektóre starsze panie uparcie robią to na klęczkach, kiedy byłam na wakacjach ludzie klęczeli na stopniach ołtarza, trochę było mi głupio. Ksiądz mówi, że to nieposłuszeństwo, brak wiary w nieomylność Kościoła, co wy o tym myślicie?


Cytat:
160. ...Wierni przyjmują komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu. Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.
Nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego


Nie wiem czy można to nazwac brakiem wiary w nieomylnosc. Podejrzewam, ze takie moze byc przyzwyczajenie wiekszosci ludzi.
Zwyczajowo powinna zachowana byc jednosc postaw, i jesli wiekszosc osob kleka, to chyba nie nalezaloby na sile tego zmieniac w druga strone.
Co parafia to inne obyczaje, i czasem trzeba umiec dostosowac sie do takich i takich sytuacji. Ja to przerabiam za kazdym razem wracajac do domu czy jadac na rekolekcje czy idac gdzies indziej do Kosciola we Wrocku;)
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 19:42, 13 Kwi 2007    Temat postu:

Skoro tak to ujął episkopat. Ale skoro u nas zostało przyjęte, że komunia na stojąco, to wszyscy mogliby się podporządkować, to ułatwia rozdawanie. Naszczęście to są tylko wyjątki, nawet najbardziej krnąbrne tzw "mohery" się wkońcu dały przekonać.
Powrót do góry
Paweł
Administrator
<b>Administrator</b>



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 737
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Woźniki k. Wadowic
Płeć: Syn Adama

PostWysłany: 20:12, 13 Kwi 2007    Temat postu:

tak,. to w dużej mierze zależy od księdza proboszcza np. który powinien w sprawach takich organizacyjnych na MSzy św. Powiedzieć do mikrofonu w jaki sposób się przyjmuje w danej parafii Komunię św. I po kłopocie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: 18:18, 26 Sty 2009    Temat postu:

baja napisał:
Cześć Paweł. Ciekawa jestem czy słyszałeś o wypowiedziach, że po komuni nie powinno się klękać ponieważ wówczas mamy Boga w sobie. Wystarczy wówczas poprostu usiąść zamiast adorować Najświętszy Sakrament na kolanach.

Powiem, że w cerkwi po przyjęciu komunii (pryczastija) nie można klękać ani pokłaniać się aż do końca dnia z tego właśnie powodu. W w cerkwi nie klęka się w ogóle w niedzielę ze względu na to, że to dzień zmartwychwstania.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 6:53, 02 Cze 2009    Temat postu:

Sekwencja, jesli jest, to jest przed śpiewem przed Ewangelią. Prosiłbym o źródło, skąd został wzięty pierwszy post.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wierzę! Strona Główna -> Liturgia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin